Co warto wiedzieć przed wyborem SmartTV?

System operacyjny stosowany w SmartTV

Obecnie istnieje pewna różnorodność systemów operacyjnych. Każdy producent stosuje swój własny, każdy z własnymi zaletami i funkcjami. Na przykład LG używa bardzo intuicyjnego systemu webOS, który ma swoje korzenie w starych telefonach Palm. Jest bardzo szybki i ma bardzo atrakcyjny interfejs. Samsung z kolei preferuje Tizen, który również jest oparty na telefonie i niezwykle przyjemny w obsłudze.

Inne firmy (takie jak Sony) wybierają Android TV, ujednoliconą platformę opracowaną przez Google. Jest może mniej rzucająca się w oczy, ale za to charakteryzuje się ogromną liczbą zastosowań. Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja dla użytkowników poszukujących maksymalnej liczby aplikacji, ponieważ jest obsługiwany przez ekosystem Android. Niektórzy producenci wprowadzają swoje własne systemy operacyjne. Zazwyczaj oferują one mniejszą liczbę funkcji, ale nawet jeśli, to zazwyczaj nadal mają ważne aplikacje, takie jak YouTube, Skype czy Netflix, więc podstawowe potrzeby będą zaspokojone. Jeśli wymienione informacje na temat Smart TV nie są dla Ciebie wystarczające, więcej wiedzy znajdziesz w tym artykule.

Łączność

Tutaj musimy wziąć pod uwagę dwa różne połączenia. Z jednej strony telewizora do naszej domowej sieci internetowej. Zazwyczaj jest on wyposażony w Wi-Fi, więc przy pierwszej konfiguracji będziemy musieli podać tylko hasło do routera. W dzisiejszych czasach złącze Ethernet jest co najwyżej opcjonalnym wyposażeniem. Jednakże, jeśli masz model ze złączem Ethernet i masz problemy z odbiorem, możesz spróbować szczęścia z adapterem PLC.

Z drugiej strony, istnieje możliwość podłączenia telewizora do innych urządzeń. Porty HDMI pozwalają na podłączenie smartfonów, tabletów i komputerów za pomocą kabla. Łączność bezprzewodowa obejmuje Wi-Fi Direct i DLNA, nie zapomnij też o USB! Najlepsze nowoczesne telewizory Smart TV pozwalają zarówno na nagrywanie programów na pamięć zewnętrzną, jak i odtwarzanie z niej filmów.

Aplikacje

LG, Samsung i Sony są obecnie liderami w oferowaniu wielu usług w swoich systemach Smart TV. Nie należy jednak zapominać o innych, takich jak HiSense, które również mają bardzo ciekawe usługi. Skype do wideokonferencji, aplikacje społecznościowe do czytania podczas oglądania telewizji, Spotify, YouTube, serwisy z treściami na żądanie, takie jak Netflix czy Rakuten… Jest ich tak wiele i trudno wybrać tylko jedną markę.

Aktualizacje

Obecnie wszystkie telewizory smart aktualizują się dość często, dzięki czemu nie ma żadnych problemów. Modele oparte na systemie Android TV mają tendencję do otrzymywania ciągłych aktualizacji i posiadają ogromny repertuar aplikacji, które są zawsze aktualne, ale siła LG i Samsunga pozwoliła im również na posiadanie dobrego oprogramowania.