Baterie – aby działały sprawnie musimy wiedzieć, że…

Należy wiedzieć, że aby baterie działały nam sprawnie to po pierwsze – zanim je kupimy, koniecznie wcześniej sprawdźmy jaki ich rozmiar oraz typ zaleca producent do danego urządzenia. Używajmy tylko tych rekomendowanych. Po drugie przed włożeniem nowych baterii zadbajmy, aby powierzchnia styku baterii i gniazdo były czystej.

Pamiętajmy też, że przy każdej wymianie baterii potrzyjmy je czystą gumką ołówkową lub szorstką ściereczką. Po trzecie zanim włożymy nową baterię do urządzenia, upewnijmy się, w jaki sposób zrobić to prawidłowo, czyli przy odpowiednim ułożeniu + (plus) i – (minus). To istotne, bowiem niektóre urządzenia, które wykorzystują więcej niż trzy baterie, mogą z pozoru działać dobrze, nawet jeśli jedna bateria została włożona w niewłaściwy sposób.

Po czwarte nigdy nie przetrzymujmy baterii w urządzeniu, którego nie zamierzamy używać w ciągu kilku miesięcy. Dlatego też koniecznie wyjmijmy je na przykład z aparatu fotograficznego, po który sięgniemy dopiero na przykład przy okazji kolejnych wakacji. Po piąte pamiętajmy, że baterie nie tolerują wysokich temperatur, bowiem wtedy znacznie szybciej się zużywają. Dlatego też same baterie, jak i zasilane nim urządzenia, przechowujmy zawsze z dala od źródeł ciepła oraz miejsc silnie nasłonecznionych, na przykład parapetu.

Najwłaściwszym dla nich miejscem jest to utrzymane w pokojowej temperaturze oraz suche. Po szóste absolutnie nigdy nie wkładajmy baterii do lodówki, bo to wbrew panującym wielu opiniom, nie sprawi, że będą nam służyć dłużej. No i po siódme nie próbujmy podładowywać baterii, chyba że znajduje się na nich słowo „rechargeable”, czyli tłumacząc z angielskiego – akumulatorek.

A jeśli szukasz informacji na temat baterii w Twoim smartfonie, zapoznaj się z poradnikiem, jak dbać o baterię w telefonie.