Kiedy rozmawiasz z kimś w sieci lub wysyłasz mu wiadomość e-mail, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się z ilu różnych komputerów korzystasz w tym procesie? Komputer znajduje się oczywiście przy twoim biurku, a drugi na drugim końcu, gdzie siedzi druga osoba gotowa się z tobą komunikować. Wszystkie połączone ze sobą komputery na świecie nazywane są internetem.
Dlaczego i jak działa Internet?
W rzeczywistości „internet” to nic innego jak podstawowa sieć komputerowa. Pomyśl o tym jak o sieci telefonicznej lub sieci dróg, które przecinają świat, telefony i drogi są sieciami, tak jak internet.
Internet jest zbiorem niezależnych komputerów połączonych ze sobą, głównie za pomocą sieci telefonicznej. Połączenia między komputerami są mieszanką staromodnych przewodów miedzianych, kabli światłowodowych, bezprzewodowych połączeń radiowych i łączy satelitarnych.
Internet ma bardzo proste zadanie: przenosić skomputeryzowane informacje (zwane danymi) z jednego miejsca do drugiego. To wszystko! Maszyny tworzące internet traktują wszystkie informacje, którymi się posługują, w dokładnie taki sam sposób.
W tym sensie Internet działa trochę jak poczta. Listy są po prostu przekazywane z miejsca na miejsce, bez względu na to, kto jest ich autorem i jakie wiadomości zawierają. Zadaniem poczty jest przewożenie listów z jednego miejsca do drugiego, a nie martwienie się o to, dlaczego ludzie w ogóle piszą listy; to samo dotyczy internetu.
Podobnie jak w przypadku poczty, prostota internetu oznacza, że może on obsługiwać wiele różnych rodzajów informacji, pomagając ludziom w wykonywaniu różnych zadań. Ponieważ Internet jest tak prosty do zaprojektowania, ludzie mogą łatwo wykorzystać go do uruchamiania nowych „aplikacji”, nowych rzeczy.
Kiedy więc dwaj europejscy wynalazcy opracowali Skype’a, sposób na prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet, musieli jedynie napisać program, który konwertowałby głos na dane internetowe i odwrotnie. Nikt nie musiał przebudowywać całego Internetu, aby Skype stał się możliwy.
Większość danych przenosi się przez internet w zupełnie inny sposób, zwany przełączaniem pakietów. Załóżmy, że wysyłasz wiadomość e-mail do kogoś w Chinach. Zamiast otwierania długiego, skomplikowanego obwodu między twoim domem a Chinami i wysyłaniem wiadomości e-mail na raz, wiadomość e-mail jest dzielona na małe kawałki zwane pakietami. Każdy z nich jest oznaczony swoim miejscem docelowym i może podróżować oddzielnie. Teoretycznie wszystkie paczki mogłyby podróżować zupełnie innymi trasami. Po dotarciu do miejsca przeznaczenia, są one ponownie składane, aby stworzyć jedną wiadomość e-mail ponownie.